Türkiye’nin En Yüksek Çözünürlüklü LED Ekranı LEDECA Farkıyla TRT’de

Türkiye’nin En Yüksek Çözünürlüklü LED Ekranı LEDECA Farkıyla TRT’de

Türkiye’nin en büyük LED ekran projelerinden biri olan "TRT Kurdi Led Ekran Projesi" tamamlandı.Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en yüksek çözünürlüklü led ekranı, TRT’nin Ankara Or-an'da bulunan TRT Kurdi Haber Stüdyosunda yerini aldı.

2016 haziran ayında başlanan ve yapımı yaklaşık 3 ay süren projeyi üstlenen Ledeca; 60 metrekare büyüklüğündeki ekran için 1.8mm piksel aralıklı led ekran kullandı.

Özel montajlar için hafif, mükemmel yekpare görüntü veren geliştirilmiş bütünleşik yapısıyla fark yaratan ürün, aynı zamanda ultra sessiz fansız yapısıyla TV stüdyoları için özel olarak tasarlandı.1200 nit gibi yüksek parlaklık, ekoenerjik mod, çok düşük enerji tüketimi ve son teknolojiyle üretildi.15.360 piksel genişlik, 1.152 piksel yüksekliğe sahip led ekran Türkiyenin en yüksek çözünürlüklü LED ekranı olarak görsel şölen sunuyor.

  

 

ÖN PROJELENDİRME 

TRT Kurdi Haber Stüdyosu LED Ekran görüntü sistemleri uygulaması için detaylı bir  projelendirme çalışması gerçekleştirildi

AR-Ge ve Proje Departmanımızca detaylı bir keşif çalışması ile elde edilen tüm veriler (konstrüksiyon statik hesaplamaları, güç tüketim, veri aktarım altyapısı, kullanılacak elektronik donanımlar...) titiz bir şekilde analiz edilerek ihtiyaçlar belirlendi.

  

 

 

 TASARIM

60m2 büyüklüğündeki Led ekran, ciddi boyutta düşünülmüş ve tüm ölçüler milimetrik olarak hesaplanıp uygulamaya konulmuştur. Mükemmel yekpare görüntü verecek şekilde tasarlanan LED ekranlar, tasarımıyla fark yaratmıştır.

  

UYGULAMA

2 adet ekrandan oluşan uygulama.

480X480 boyutlarında 172 adet ve 480x240 boyutlarında 43 adet LED panelle 1. uzun parça tasarlanırken 480x480 boyutlarında 40 adet ve 480x240 boyutlarında 10 adet LED panelle 2.kısa parça tasarlanarak uygulanmştır.

 

SONUÇ

Türkiye'nin en büyük yayın kuruluşu ve tek kamu tüzel kişiliğine sahip kamu kurumu TRT için, Türkiye'nin alanında lider markası LEDECA tarafından tamamlanan proje, "Türkiye'nin en yüksek çözünürlüklü LED ekranı" olarak yerini aldı. 60 metrekare büyüklüğündeki ekran, 15.360 piksel genişlik, 1.152 piksel yüksekliğe sahip çözünürlük ve LEDECA kalitesiyle alanında tek olmayı başardı.